DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výbojky

Výbojky

Rtuťové výbojky

Výbojka je naplněna směsí argonu a dusíku. V baňce je křemenný hořák s elektrodami. Baňka je zevnitř pokryta luminoforem, který mění ultrafialové záření na viditelné bílé.

Rtuťové výbojky se používaly ve starších svítidlech a existovalo mnoho typů od různých výrobců. My zde uvedeme jen některé typy, které máme k dispozici anebo se objevovali v našich svítidlech.

Technické informace pro použití rtuťových výbojek Tesla

 

Tesla RVL-X 400W (nová nepoužitá)

 

Osram HQL 80W

Tesla RVL-X 250W  

  Radium HRL 250W        Polam LRF 250W

Tungsram HgLi, Philips HPL-N, Tesla RVL-X vše 125W

  

Zapojení rtuťových výbojek (kompenzační kondenzátor je zde kvůli neužitečnému jalovému výkonu, který vydává tlumivka) 

 Rtuťová výbojka svítí bíle

           

Sodíkové výbojky

V trubici výbojky se nachází hořák a ještě sodík, argon, xenon a rtuť. Výboj hoří mezi dvěma elektrodami. V baňce je vakuum. K zažehnutí výboje je určeno zapalovací tranzistorové nebo tyristorové zařízení, které dává napětové impulsy okolo 3000V. Hlavní zdroj záření je sodík.

Sodíkové výbojky se pro svou velkou světělnou účinnost používají s velkou oblibou i dnes. V mnoha případech nahradili staré rtuťové osvětlení. Opět existuje nepřeberné množství druhů od různých výrobců. My zde uvedeme jen některé typy, které máme k dispozici anebo se objevovali v našich svítidlech.

Tesla SHC 70W      Philips SON-T 70W

 Philips SON-T Pro 150W 

Tesla SHL 250W

Tungsram 250W a Narva 250W

 

Zapojení sodíkové výbojky. Narozdíl od rtuťových musí mít sodíkové zapalovač (startér)   

  Sodíková svítí oranžově 

            

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

Metalhalogenidové výbojky

Metalhalogenidové výbojky se uplatní všude tam, kde jsou vysoké nároky na věrnost barev a kvalitu osvětlení. Menší výkony výbojek se používají na osvětlení prodejních pultů, výloh, nasvěcování reklamních ploch a fasád budov. Ty výkonnější pak na přechody pro chodce, pro osvětlování parkovišť, osvětlování sportovišť, výrobních hal a sportovních stadionů.

Tesla RVI 2000W a detail označení

 Osram Powerstar 2000W                                      

Tesla RVIZ 400W (zelená)

 

Philips Master HPI Plus 250W 745/BU - P

 (písmeno pé znamená "Protected" možno

použít v otevřeném nechráněném svítidle)

 

Philips Master HPI Plus 400W 745/BU

Penningové výbojky - výbojky plněné penningovou směsí

Používají se převážně jako náhrada za rtuťové výbojky, nepotřebují zapalovač a vyrábí se v mnoha modifikacích. My zde uvedeme jen některé typy, které máme k dispozici anebo se objevovali v našich svítidlech.

 Tesla SHLP 110W

 Osram Vialox NAV-E (SON-E) 210W

 Tesla SHLP 210W a 340W

Výbojky s integrovaným zapalovačem

Tyto výbojky se používají do starých rtuťových svítidel. Mají v sobě zabudovaný doutnavkový zapalovač. My zde uvedeme jen některé typy, které máme k dispozici anebo se objevovali v našich svítidlech.

 Philips SON-H 110W

Osram Vialox NAV-E 70W a Philips SON 70W

Výbojky směsové

Směsové výbojky lze našroubovat do běžných žárovkových svítidel s ohledem na polohu svícení. Nepotřebují žádné předřadné zařízení (tlumivky, zapalovače). Tyto výbojky mají uvnitř baňky rtuťový hořák, který ja zapojen v sérii s wolframovým vláknem. Wolframové vlákno slouží jako regulátor proudu výbojky a také doplňuje barevné spektrum rtuťového hořáku. Teplé světlo, ale chabá učinnost. Větší spotřeba el. energie.

 Philips ML 100W