DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Svítidla - ostatní

Svítidla ostatní

Stropní svítidlo s opálovou koulí

Toto klasické svítidlo vyráběl Elektrosvit v šedesátých letech a bylo na výběr z různými délkami trubičky spojující kryt se svorkovnicí pro připojení svítidla a plechový výlisek pod krytem opálové koule. Možno použít žárovku až 100W. Osazovalo se do budov s vyššími stropy jako byly úřady nebo školy, vyskytovalo se hlavně v dlouhých chodbách, ale i v kancelářích či školních třídách.

Tento konkrétní kus je zrenovovaný, je v mé sbírce, ale nemám pro něj místo. Kdyby někdo chtěl, je na prodej - více v sekci Bazar

 

 

Stropní svítidla z lisované hmoty (oficiální název) - "cecík"

Svítidla určená do vlhkých a prašných prostor, svítidla s vyšším krytím IP43, osazována často žárovkou 200W a instalovala se hojně do průmyslových a zemědělských prostorů. Existovaly různé varianty s ochranným košem, plechovým stínidlem, čirým, či opálovým sklem. Já jsem cecíky získal z hospodářských budov pro zvířata. Svítidla bylo nutné dosti vyčistit, byla pokryta letitou vrstvou prachu a vápenného nástřiku. Do demontáže byla funkční, osazena 100W žárovkou. Za zmínku stojí zajímavý způsob konstrukce svítidel, kontakty v tělese svítidla atd.

Starší velký cecík Typ 14 712, výrobce Elektrosvit, rok výroby cca 70. léta, ve sbírce celkem tři kusy

 

Novější cecík Typ 311 18.01 , výrobce Elektrosvit, rok výroby cca 80. léta, ve sbírce po jednom kuse

S válcovým opálovým sklem a ochranným košem

Již v kurníku nainstalovaný cecík s čirým sklem bez ochranného koše osazený 100W žárovkou

 

Nádražní svítidlo žárovkové - velké 11604

Toto svítidlo se používalo pro osvětlování kolejiště, nástupišť a vlakových dep. Běžně se osazovalo 500W a 1000W žárovkou. Zobrazený kousek však sloužil pro osvětlení pódia na malém venkovském divadle.

Nádražní svítidlo žárovkové - malé 11603

Používalo se jako v předchozím případě.

Reflektorové žárovkové svítidlo 713 01 02

Tento reflektor vyráběl a stále vyrábí Elektrosvit Svatabořice. Je více typů, osazoval se i výbojkami 400W, 600W, 1000W většinou sodíkovými a metalhalogenidovými. Při použití s výbojkami byl doplněn o předřadnou skříň. Tento kousek byl vybaven 500W žárovkou a osvětloval prostor před garáží. Svítidlo se používalo hlavně v průmyslu na osvětlení skladových ploch a velkých prostranství, nebo pro osvětlení památných budov a fasád. Objímka E40.

První veřejné osvětlení

Vůbec první veřejné osvětlení v menších městech a vesnicích bylo prováděno za pomocí právě těchto lamp. Umisťovaly se na dřevěné sloupy nebo nad vrata tehdejších průmyslových budov. Svítidlo bylo tvořeno litinovou patkou s prostorem pro připojení vodičů a pojistkou. V odlitku byla našroubovaná, elegantně zahnutá, železná trubička na jejímž konci byl upevněn plechový smaltovaný kryt. Prve byl talířovitý později měl tvar misky. Pod krytem byla porcelánová objímka.

 Lampa na dřevěném sloupu, dochované dva původní izolátory+porcelánové kolínko ná ústí trubičky

Svítidla zářivková

MODUS (Modus), ATACHÉ (Elektrosvit)

Jedná se o zářivková svítidla od firem Modus a Elektosvitu. Liší se asi pouze výrobním štítkem.  Osazují se nízkotlakou  výbojkou  SOX  a zářivkou. Do svítidel se dávají i sodíkové výbojky SON-T 70W. Hlavní výhodou je jejich hmotnost (kolem 5kg - záleží na výzbroji), rožhavení zářivky během několika sekund, bílým světlem a malou pořizovací cenou kolem 1600Kč. Proto se dnes jimy nahrazují vysloužilé rakve. Nevýhodou je menší svítivost. 

TIP: Když už měnit výbojková svítidla za zářivková, tak nejlépe za nízkopříkonová (70W), rtuťová. A kde není potřeba tolika světla. Neměnit třeba 150W sodíkový velbloud za 35W zářivku

 

 

  Svítidlo MODUS                                                                      Svítidlo ATTACHÉ

    

Svítidlo české od Elektrosvitu                                          Rakouské svítidlo

 

Zářivkové svítidlo Elektrosvit

Toto zářivkové svítidlo vyfotil Jan Lindauer v Liberci. Jedná se o výrobek Elektrosvitu v letech 1965 - 1975 pod typovým označením 34 142 B na výložník a 34 141 na lanový převěs. Těleso svítidla bylo z hliníku, ale existovala i varianta s prepregovým tělesem. Plexi kryt byl čirý.

(informace poskytl Martin Nýdr)

Svítidla žárovková 

Svítidlo - želva 511 3301

Svítidlo vyráběl a stále vyrábí Elektrosvit, je na dvě klasické 100W žárovky. Korpus tvoří tlakově litý hliník, světelnou část chraní skleněný kryt, který je chráněn drátěnou mřížkou. Přezdívá se mu Turtle neboli želva.

 Dvoužárovková želva na trávě :-)

 Zářivkové těleso ze šedesátých let

Zářivka mi byla darována v Humpolci, je s původním plexikrytem. Renovovat jí nebudu, protože je v nádherném stavu. Nyní už je vyčistěná a plně v provozu.

Informace a technické údaje:

2x40W, výrobce Elektrosvit, rok výroby 1967

Foto před čistěním

 

vršek                                                               trubice

 

 

s plexi                                                                už svítí

 

Závěsná zářivková svítidla Elektrosvit z roku 1961

Klasická zářivková svítidla ze šedesátých let byla často osazována do průmyslových dílen, opraven, garáží ČSAD i textilních továren. Já jsem získal dva druhy, jsou si celkem podobné, ale rozdíly se najdou.

Oba dva druhy nesou stejné typové označení TYP 35 404/B 2x40W, 220V 94W, 50c/s 0,44A. Jedno těleso má však tento nátisk černý (rok 1961) a druhé těleso má nátisk bílý (před rokem 1961).

Další rozdíl je v trubičkách na elektroinstalaci vedoucí z černé bakelitové krabice do čel tělesa, kde jsou umístěny patice. Rok 1961 má jakési "papírové" a starší těleso má hliníkové trubičky.

Nejvíce patrný rozdíl je však v tlumivkách. Rok 1961 má tlumivky celkem známé jako z předchozího zářivkového svítidla, jenž jsem dostal v Humpolci. Jsou plechové. Starší těleso má tlumivky bakelitové, zalité v jakémsi asfaltu. Taktéž je rozdíl v kompenzačním kondenzátoru, jenž byl zapojen do série s tlumivkou, pro eliminaci stroboskopického efektu.

Startérky jsou nové kolem roku 1972, ale jeden je původní z července roku 1961 a to v tělese s plechovými tlumivkami.

Ještě jeden rozdíl, ve starším tělese byl přidán nádherný tahací vypínač. Provázek vedl dírkou v plechu mezi trubicemi pod těleso.

Nyní už obrázky.

 Rok 1961

 Papírové trubičky

 Bakelitová krabice

 Pohled do vnitřností krabice

 Startérek z července 1961

 V provozu, původní trubice

 Před rokem 1961, hliníkové trubičky

 Detail trubiček a provázku vypínače

 Vniřek krabice, jedna tlumivka venku

 Bakelitová tlumivka

 Hadrové opletení vodičů, tahací vypínač

Svítidla ve sbírce Karla Frühaufa, autor fotografií Karel Frühauf