DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ostatní

Ostatní - jiné světelné zdroje a zařízení

Hodiny PRAGOTRON

Hodiny ovládané elektrickými impulzy, řízené matečnými hodinami jsem dostal výměnou za staré televize od sběratele a kolegy lampaře Slávka z Hulína. Byly bez krycího skla a natřené bílou barvou, ciferník byl upatlaný od oleje a vrstvy letitého prachu. Po dlouhém a trpělivém čištění se výsledek dostavil. Nechal jsem uříznout nové sklo a vyrobil držák na stěnu. Krásné dobové hodiny.

Svítidlo závěsný zvon od Elektrosvitu

Zajímavé zakomponování Elektrosviťáckého zvonu do obytné místnosti, foto z časopisu o bydlení.

 Na první pohled nic zvláštního

 Co pak to je?

 Rtuťový zvon, čím pak je zde osazen?

 

Zajímavá kombinace

Tuto zajímavou kombinaci svítidel vyfotil Pavel Nesét. Svítidlo Schréder Z1 Sidonia v porovnání s Elektrosviťáckým velbloudem.

Starý betonový sloup se železným výložníkem

Takzvaný velbloud osazený na starém betonovém sloupu v Pelhřimově.

 K 5.9.2011 již minulostí.

Žárovky

Žárovka NARVA 225V modrá 25W E27

Žárovka GE 230V žlutá 40W E27

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

LED Bodový reflektor Lucky Light 230V 1,5W E27

Rtuťový velbloud

Tento rtuťový velbloud je u čerpací stanice Benzina v Pelhřimově

Rtuťový velbloud a má felda


 

Objímky pro výbojky a žárovky

Objímek je více typů a druhů, mezi nejvíce používané patří objímky s takzvaným oblým závitem. Dle výkonu výbojky či žárovky je pak samotná patice světelného zdroje dimenzována ve velikostech závitů:

E10 - kontrolní, signalizační a svítilnové žárovičky

E14 - žárovky s menším výkonem, do stolních lamp a luxusních osvětlovacích těles kde hraje velkou roli vzhled a úspora místa, řádově do 40W

E27 - nejběžnější objímka používaná ve více aplikacích, jak pro průmysl, tak pro domácnost, lustry, lampy, výbojková svítidla a svítidla všeobecně, řádově do 200W

E40 - takzvaná goliáška, objímka pro výkonnové žárovky a výbojky, najdeme jí ve výbojkových svítidlech, a v žárovkových svítidlech starší výroby, používá se od 150W do 3500W

Plechová E40 z výbojkového svítidla

Stožárové patice

Stožárové patice (kryty) sloupů veřeného osvětlení se již dnes často nepoužívají, avšak lze je ještě zahlédnout na více místech, převážně menších obcí a vesnic. Účel měli jednoznačný, schovat průběžnou připojovací svorkovnici. V některých případech ovšem patice chránili i předřadník (tlumivku) svítidla, který se v ojedinělých případech nevešel do svítidla na výložníku. Svorkovnice byla často osazena i tavnou pojistkou, která chránila příslušné svítidlo. K pojistce byl potřeba přístup a proto některé patice mívají revizní dvířka pro snadný přístup.

    Patice se vyráběli z různých materiálů, dokonce si obce mohly vybrat i z barevných odstínů, to především u patic laminátových.

Laminátové

    Laminátové patice se vyráběli ze skleněných vláken a většinou epoxidových pryskyřic, barevný odstín zajištovalo přidání příslušného barviva. Nejznámější odstín byl červený, kombinoval se se žlutými ocelovými stožáry, tato kombinace se používala na vlakových a autobusových nádražích. Další odstín byl modrý, ten byl často k vidění spolu s betonovými sloupy v průmyslových objektech. Místy se vyskytl i kryt žlutý (bílý).

    Konstrukce a připevnění patic bylo jednoduché, ve vrchní části kde je kryt nejužší byl stažen betonovo-železnou sponou po celém obvodu kolem sloupu. Patice byla tvořena dvěma částmi, které spojoval umělohmotný černý pás. Jednou stranou byl snýtovaný k patici a druhou částí byl spojen vruty. Spodek patice se osazoval do betonového věnce, který už většinou tvořil část chodníku.

  Bílé patice (velká a malá)

 Červená patice malá

 Modrá patice velká

Litinové

    Litinové patice se vyráběli především z šedé litiny. Kvůli použitému materiálu byla nevýhodou jejich velká hnotnost. Mohly být i lakovány. Používaly se především pro ocelové stožáry městského osvětlení, do historických částí měst a i pro trolejbusové stožáry.

    Patice se rozdělovala na dvě části, jedna část měla dvířka a svorníkové šrouby v tělese krytu. Druhá část byla plná, někdy na přání s odznakem či erbem města, pro svorníkové šrouby zde byly díry. Pro svou váhu často končily ve sběrnách surovin.

 K 5.9.2011 již minulostí.

Betonové

    Nejvíce používané patice. Často osazovány na tenkocementové sloupy sadovek. Nachází se na vlakových zastávkách na autobusových nádražích, v parcích, na parkovištích, na sídlištích....prostě všude tam kde jsou osazeny sadová svítidla.

    Vyráběly se z tenkocementu, patici tvořila betonová objímka na vrchní části krytu. Samotný kryt byl dvoudílný, jeden díl plný a druhý převážně s dvířky. Patice se osazovala do betonového věnce. Tento typ patic byl křehký v důsledku koroze vnitřní armatury, která se rozpínala a patice praskala.

 

Dvířkové