Jiné
Artechnic – Schréder
Svítidla od firmy Schreder dnes nahrazují dosluhující svítidla. Nejčastěji můžeme narazit na typy Atos, Safír I,II a MC 2, MC 12 a Z1 Sidonia. Svítidla využívají k výměně světelných zdrojů systém Sealsafe, díky němu se výbojky "vyšroubuje" ze svítidla a nemusí se sundavat ochranné sklo či plexi kryt.
Sealsafe system
ATOS
Dnes velmi oblíbené svítidlo díky své ceně, světelnému účinku, designu a různorodosti světelných zdrojů (50W - 150W SHC, 80 - 125W RVL, 70 - 150W hal. výb). Kvůli Sealsafe systemu je zaručeno dokonalé krytí a snadná údržba. Svítidlo můžeme umístit na výložník, ale i na sloup. Svítidlo je vyrobeno z plastového odlitku. Držák je z hliníku a je možno nastavovat.
SAFÍR I, II
Je vyrobeno z hliníkového odlitku (na přání plastový). Kryt světelné části je vyroben z polykarbonátu (S1) a skla (S2). Může se osadit na sloup i na výložník. Je vybaveno Sealsafe systemem a systemem Easilock (systém při kterém dojde při manipulaci s paticí výbojky automaticky k odpojení od sítě)
Safír I se umisťuje na méně frekentované úseky. Svítidlo je pro výbojky do 100W. Vhodné je jako svítidlo parkové.
Svítidlo SAFÍR II se umisťuje na úseky kde je potřeba vysoký světelný výkon. Osazuje se výbojkami až do 250W. Poznáme podle délší předřadníkové části.
Safír II
Z1 Sidonia
Kompaktní výbojkové svítidlo na sodíkové výbojky 50 - 70 - 100W. Těloso svítidla je z tlakově litého hliníku a světelnou část kryje polykarbonátový kryt. Toto svítidlo obsahuje předřadník - tlumivka Philips BSN 50L 322 a zapalovač Philips SN 57, k výbojce se dostaneme od předřadníkové části, kdy se vyšroubuje objímka i s výbojkou, tzv. Sealsafe system. Vhodné jako parkové svítidlo.
Dnešní svítidla
Z1 Sidonia - Schreder
Krásné kompaktní výbojkové svítidlo na sodíkové výbojky 50 - 70 - 100W. Těloso svítidla je z tlakově litého hliníku a světelnou část kryje polykarbonátový kryt. Toto svítidlo obsahuje předřadník - tlumivka Philips BSN 50L 322 a zapalovač Philips SN 57, k výbojce se dostaneme od předřadníkové části, kdy se vyšroubuje objímka i s výbojkou, tzv. Sealsafe system. Fotografie poskytl Jan Lindauer.
Sealsafe system
Svítící Sidonka
Philips Malaga SGS 101
Nové svítidlo i s patkou.
Malaga (foto Petr Schvacha)
Jeden den na plošině
Nedávno jsem měl možnost jet se stýcem elektrikářem Václavem na objížku po rajónu. Strýc má el. firmu s plošinou Tatrou. Tatra byla plná zajímavých věcí. Od tlumivek přes výbojky až k pojistkám. Vyjeli jsme z Veselí nad Lužnicí okolo 7 hodiny ranní směrem na Drahov, kde nesvítily dvě esviťácké rakve. V jedné "odešla" výbojka SON-T 70W a ve druhé rakvi byla dokonce přepálená pojistka a vyhořelá tlumivka. To způsobila voda ve svítidle. Ve výzbroji bylo i ptačí hnízdo. Při odjezdu z Drahova začal zvonit telefon. Volal starosta z Klečat, že by chtěli opravit zvonění v mistní kapličce. Poněvadž strejda věděl o co jde, tak jsme vzali ve Veselí v garáži drát a vydali se do Klečat. Když jsme dorazili na náves ke kapličce, tak jsem si vlezl se strýcem do klece a jeli jsme směrem k vikýři kapličky. Na půdě byla manipulace těžká a v pidi zvoničce o nic lepší. Natáhnuli jsme drát, k němu přidělaný kabel, na obecní úřad přes ulici, kde byl nástřešák. Já jsem zapnul majáky a dirigoval jsem dopravu. Stýc mezitím montoval kabel od zvonění na OÚ. Když byla práce hotová vyrazili jsme na oběd. Strejda říkal, že je nejhorší dělat k podzimu na vsích, prý že za ním chodí babičky, aby jim dal měděné dráty z tlumivek na pletení věnečků a když jim nepovolí tak mu je berou z plošiny :D. Po obědě jsme se vydali do Rybovy Lhoty. Zde svítila jedna lampa pořád. Zjistilo se, že obecní kutil navedl do obecní klubovny elektriku z VO. Navíc podezřele divně. A tak jsme museli předělat v klubovně rozvaděč. Ve Lhotě jsme ještě chvíli pobyli. Vymněnili jsme dvě staré rakve za zářivkové Modusy. Ve Lhotě jsme dále narazili na podivně vyřešenou situaci. Dvojvýbojkový doutník, který zřejmě nesvítil, nějaký "koumák" namontoval pod doutník na výložníček VS 125. Když jsme konečně opustily Lhotu, jelo se do Ponědraže. Tam blikala výbojka v rakvi. To je nejhorší věc pro opraváře VO. Zrovna když si v rozvadeči zapne VO a projíždí kolem blikající výbojky tak z 80% bude svítit a elektrikář pak nepozná, která je vadná. Proto je nejlepší, aby sloupy byly očíslovány. Den už se chýlil ke konci a my se vydali zpět na "základnu". Než jsem se rozloučil, tak mě provedl po obrovské garáži, kde bylo spousta kabelů, sadovek, vajíček, rakví a nových zářivkových Modusů. Strejda mi daroval jedno Torpedo a rakev . Tak až bude počasí tak zase vyjedem.
V kleci v obci Drahov Rozebraná rakev
Drahov Tatra při práci u kapličky v Klečatech
Klečaty Rakev v Ponědraži
Interiér Tatry
Svítidla ze Slovenska
Tyto svítidla se vyskytují na Slovensku v Humenné. První svítidlo je od Elektrosvitu a vyrábí se dodnes, označení 13631A je na převěs a 13631B má závěsné oko. Druhé je přibližně z roku 1970, vyrábělo se v Československu a osazovalo se žárovkou, nebo rtuťovou výbojkou. Tlumivka byla umístěna mimo svítidlo, jako například na naší fotografii. Zajímavostí tohoto svítidla je to, že na litinovém vršku byla vyobrazena šipka s nápisem "Směr provozu" a svítidlo se muselo vhodně nastavit vůči vozovce, aby zbytečně neoslňovalo řidiče a chodce a zároveň byl vhodně směřován světelný tok. Další informace o svítidlech můžete posílat na náš email.
(foto František Sakalik)
Pohled na mojí sbírku
Sbírka ke konci roku 2010, nejsou zde však všechny má svítidla. Chybí dva závěsné kufry (SHC 150W), dvě plechová svítidla (žár.500W - 1000W), závěsný velbloud (SHC 150W), svítidlo Astra (SON 70W), italské Torpedo (SON 70W) a dva reflektory s předřadníkem pro RVI 2000W.
Svítidla (z leva) : sadovka (M) rtuť 125W, rakev (S) bez plexi sodík 70W, doutník (D) 2x rtuť 125W, véčko se sukýnkou (V) rtuť 250W, dvojvéčko (2V) se sukýnkou 2x rtuť 250W, velbloud (H) sodík 250W, rakev (S) rtuť 125W, kufr (K) sodík 150W, kamenická (VS) rtuť 125W, polské Mesko rtuť 125W (zde penning 110W), rakev (S) sodík 70W, óčko (O) rtuť 125W (zde SON-H 110W). Fotografie a popis Karel Frühauf.
Výbojkový reflektor Elektrosvit 743 04 01 pro RVI 2000W
Tento reflektor se nepoužíval pro běžné veřejné osvětlení. Sloužil hlavně pro osvětlení velkých prostranství jako jsou skladové a výrobní prostory. Osvětloval i přistávací dráhy na letištích, osvětloval fotbalové stadiony a našel uplatnění i ve sportovních halách a hokejových stadionech. Osazuje se metalhalogenidovou výbojkou s paticí E40 nejčasteji RVI 2000, později např. Osram Powerstar 2000W, předřadník je mimo svítidlo. Vyráběla ho firma Elektrosvit a vyrábí se dodnes avšak pod označením TITAN. Tento zrenovovaný kus je vybaven RVI 2000W.
RVI před renovací (nálezový stav)
RVI i s výbojkou
RVI po renovaci
Pohled zezadu
Svítidlo "B" 446 10 70
Svítidlo vyráběné firmou Elektrosvit. Objímka je E27. Používá se nejčastěji na osvětlování chodníků, parků atd. Už se nevyrábí, ale dodnes se prodává. Další, ale méně známá, varianta Béčka jsou dvě spojená svítidla do sebe (tovární označení 446 11 01)
Dvojvýbojkové B
Zánovní 446 10 70 z roku 1995
Svítidlo "D" 2462.4
Patří mezi první světla na výložník od firmy Elektrosvit. Rok výroby je cca do roku 1969. Dnes už patří mezi rarity a za svou dobu získal mnoho přezdívek jako např. doutník, autobus či vana. Byl osazován rtuťovými výbojkami 125W se závitem E27 a 250W se závitem E40 a vyráběl se ve třech provedeních, jednovýbojkovém, dvojvýbojkovém a na závěs.
Upravený doutník se sukýnkou (vzácné foto Jan Lindauer - Liberec)
Svítící Doutník (Mohelnice, foto Pavel N.)
Vzácný pohled na závěsné doutníky (město Studená)
Vzácný závěsný Na výložník 2xRVL 125
Doutník 1x 250W (foto Pavel N.)
1x RVL 250W r.v. 1971 označení 246.23 (po renovaci, níže před renovací, foto Petr Schvacha)
Malý doutník (foto Pavel Nesét)
Svítidlo "H" 444 23 16
Opět výtvor Elektrosvitu. Vyrábí se dodnes s menším faceliftem (s menší elektrovýzbrojí). Říká se mu velbloud, vajíčko. Je to nejběžnější světlo ze "staré školy". Objímku má goliášku (E40). Do starších typů se dávaly 250W rtuťové výbojky a do novějších, jak je známe dnes, patřily sodíkové 150W, 250W, 400W výbojky. Velbloud je vyráběn také na závěs.
Staré provedení velblouda Velbloud po faceliftu
Pohled na předřadník (SHC 150W)
Detail uchycení závěsného velblouda
Závěsný velbloud
Svítidlo "K" 444 15 XX
Další velice známá elektrosviťácká lampa, tentokrát "kufr". Vyráběn byl rovnou ve třech provedeních. Jednovýbojkové, dvojvýbojkové a na závěs. Má také objímku E40.
Nový závěsný kufr SHC 150
Jednovýbojkové provedení
Dvojvýbojkové provedení
Svítidlo "M" 446 05 XX
Sadovka, koupaliště, talíř atd. od Elektrosvitu, je velice běžné svítidlo. Starší typy se osazují rtuťovou výbojkou 125W s paticí E27, ty novější pak 150W sodíkovou s paticí E40. Vyrábí se dodnes akorát s plastovým poklopem, původně byl železný, který příšerně reznul.
Svítidlo "O" 23016 závěs, 23015 výložníček
Taková bludička. Opravdu staré svítidlo. Bylo vyráběno na závěs, zde byla tlumivka s kondenzátorem umístěna v korpusu svítidla. Provedení na sloupy má kratičký výložník a elektrovýzbroj se nachází u patky svítidla. Nejčastěji používáno na nádražích, dvorech, čekárnách... Osazováno bylo rtuťovými výbojkami 125W s paticí E27.
Óčko z roku 1974
Svítidlo "S" 444 19 XX
Ramínko, rakev to jsou lidové názvy tohoto světla od Elektosvitu. Osazuje se krátkou patkou na sloupy obecního vedení a na výložníky. Je také hojně využíváno na stavbách pro svou malou hmotnost. Starší typy jsou na rtuťové výbojky 125W, novější pak na 70W sodíkové výbojky. Má objímku E27 a oba typy se vyrábí beze změn dodnes.
Rakev s patkou
Svítidlo "T" 246.09 - 246.10
Takzvaný Kužel. Opravdu rarita mezi VO. Vyráběl ho v šedesátých letech Elektrosvit ve dvou variantách. Označení 246.09 bylo osazeno výbojkou RVL 125W E27 a 246.10 výbojkou RVL 250W E40. Dnes je velmi málo vidět (Slavonice, Suchdol nad Lužnicí, Ostrava)
Kužel ve Slavonicích Zasněžený kužel v Ostravě (foto Theodor Terrich)
Svítidlo "V" 2310.02
Další staré světlo od Elektrosvitu. Bylo vyráběno hned v několika provedeních. Dvojvýbojkové bez plexi krytu pouze s malým plexi proužkem (nejběžnější), jednovýbojkové bez plexi krytu pouze s malým plexi proužkem, dvojvýbojkové s plexi krytem, jednovýbojkové s plexi krytem, závěsné. Nejčastěji osazeno 250W rtuťovými výbojkami. Závit byl E40. Vyrábělo se od roku cca 1976.
Výrobní čísla:
Svítidlo osazené výbojkami 2x 400W !!! (foto Jan Lindauer)
Výzbroj 2x250W
Dvojvýbojkové provedení bez plexi krytu s proužkem
Dnes už velice vzácné závěsné provedení
Závěsné dvojvýbojkové s plexi krytem v nádherném stavu, šumperské autobusové nádraží (foto Pavel N.)
Dvojvýbojkové V s plexi krytem Jednovýbojkové V na Hluboké nad Vltavou
Svítidlo "VS 125"
Málo známé světlo. Vyrábělo ho Průmyslové družstvo Kamenice nad Lipou. Montuje se na menší průměr výložníku a proto se používaly redukce (je celkově malé). Najdeme ho na dvorech, družstvech a na vsích. Bylo osazováno rtuťovými výbojkami 125W a 70W sodíkovými se závitem E27. V krytu je umístěna pojistka, ale existuje i exemplář bez pojistky.
Časem poznamenané
VS 125 bez pojistky (foto Petr Schvacha)
Svítidlo "polské" Mesko OUR - 125
Toto svítidlo není tolik běžné, ale dříve to bylo jedno z mála zahraničních svítidel montovaných na výložníky v Československu. Bylo více typů a provedení. Tento kousek je z roku 1971, je tvořen hliníkovým odlitkem a světelnou část kryje skleněný kryt. Osazuje se 125W rtuťovou výbojkou a má objímku E27.
Mesko OUR - 125
Svítidlo "polské" Mesko OURW 2250
Podobné jako předchozí typ, osazovalo se rtuťovými výbojkami 250W, má delší prostor pro tlumivky a taktéž skleněný kryt. Vyrábělo se od roku 1970 do roku cca 1980. Tento kousek je z roku 1975. Fotografie zaslal Erik Wolf.
Svítidlo "polské" Mesko ORZ 7
Osazuje se 250W rtuťovými výbojkami, je celé z hlíníkového plechu a patku tvoří hliníkový odlitek.
VS 803 - VS 804 První výbojkové svítidlo na výložník
Opravdu staré svítidlo, jedno z prvních osazovaných na výložník. Výrobce je Elektropodnik Praha, výroba kolem roku 1970, typ VS 803 se osazoval 2x RVL 125W a montoval se na výložník průměru 55mm, druhá verze VS 804 se osazovala 2x RVL 250W a montovala se na průměr výložníku 75mm.
Lampa s výbojkami bez krytů (foto Theodor Terrich)
Ještě s krytem
Bez krytu
Svítidlo Elektrosvit 23.125
Hliníkovo - laminátová konstrukce s plexi proužkem, tzv. sukýnkou, osazovalo se RVL-X 125W
Bez plexi proužku
S proužkem s rozbitou výbojkou
Novější svítidlo - tzv. Hruška
Svítidlo vyráběné Elektrosvitem v devadesátých letech, má tlakově litý hliníkový korpus a plastový kryt světelné části. Osazuje se běžně sodíkovými výbojkami 150W a ojediněle i 250W, objímka E40. Existují dvě barevné verze, zelená a bílá.
Takzvaná zelená hruška.
Bílá hruška (Rudolfov)
Nové svítidlo - tzv. Kosmonaut
Vyskytuje se v několika typech, obě polokoule čiré bez parabolických ploch, vrchní polokoule hliníková a spodní čirá s parabolickými zrcadly, vrchní polokoule hliníková a spodní čirá bez parabolických zrcátek. Pro svůj vzhled si vysloužilo přezdívky Kosmonaut nebo Koule. Osazuje se sodíkovými výbojkami 50W, 70W, 100W E27 a 150W E40. Používá se pro osvětlení parků, chodníků, pěších zón a parkovišť. Výroba Elektrosvit. Typ, jenž má obě polokoule čiré, svítí do všech stran a kvůli absenci odrazové paraboly svítí i směrem vzhůru. To má za následek světelné znečištění nočního nebe a tím způsobuje velkou mírou takzvaný světelný smog.
Kosmonaut na výložníku
Kosmonaut svítící i nahoru
Novější svítidlo Torpedo
Poněkud nové svítidlo vyráběné v Itálii. Osazuje se výbojkou SON-H 70W se závitem E27. V Čechách je to docela rarita můžete na něj narazit třeba v jaderné elektrárně Temelín. Zajímavostí tohoto svítidla je, že tlumivka je vyrobena ve Francii, kondenzátor je z Česka a montuje se v Itálii. Není to pouze u tohoto kousku :).
Nová moderní svítidla...
Philips Malaga SGS 101
Nové svítidlo i s patkou.
Malaga (foto Petr Schvacha)
Z1 Sidonia - Schreder
Krásné kompaktní výbojkové svítidlo na sodíkové výbojky 50 - 70 - 100W. Těloso svítidla je z tlakově litého hliníku a světelnou část kryje polykarbonátový kryt. Toto svítidlo obsahuje předřadník - tlumivka Philips BSN 50L 322 a zapalovač Philips SN 57, k výbojce se dostaneme od předřadníkové části, kdy se vyšroubuje objímka i s výbojkou, tzv. Sealsafe system. Fotografie poskytl Jan Lindauer.
Sealsafe system
Svítící Sidonka